Recepcja Inauguracja Wykłady Wystawa Tereny kongresowe

Miejsce Obrad

Hala Stulecia/Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej

51-618 Wrocław, ul. Wystawowa 1

Hala Stulecia to najsłynniejsze dzieło wrocławskiego modernizmu. Jego powstanie związane było z setną rocznicą wydania we Wrocławiu przez Fryderyka Wilhelma III odezwy "Do mojego ludu", wzywającej do powszechnego oporu przeciwko Napoleonowi. Rocznicę postanowiono uczcić wystawą prezentującą historię i gospodarczy dorobek Śląska, by jednocześnie zapewnić miejsce do częstszego odbywania się wielkich wystaw i imprez przemysłowych, kulturalnych czy sportowych. Szkic koncepcji hali, autorstwa Maxa Berga, pochodzi z pierwszych dni stycznia 1911 r. Ostateczny projekt został zatwierdzony przez Radę Miejską dnia 28 czerwca tegoż roku, po ośmiogodzinnej debacie. Prace budowlane trwały przez cały rok 1912 i zakończone zostały w grudniu, by w maju 1913 mogło nastąpić uroczyste otwarcie w niej Wystawy Historycznej i prezentacja jej głównego akcentu - dramatu Hauptmanna opiewającego wojnę wyzwoleńczą z 1813 r. Niezwykle nowoczesna w swym wyrazie i konstrukcji Hala, przez wiele lat jedna z największych sklepionych budowli żelbetowych na świecie, zawiera też wiele ukrytych odwołań do dawniejszej architektury. Wyraziła się w niej fascynacja Berga gotykiem, rzymskim Panteonem, kościołami Hagia Sophia w Konstantynopolu i Św. Piotra w Rzymie a nawet babilońskimi zigguratami.

 

28 stycznia 2003 roku Minister Kultury, Waldemar Dąbrowski, podpisał wniosek o umieszczenie Hali Stulecia na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


13 lipca 2006 r. Hala Stulecia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest na tej liście pierwszym zabytkiem z Wrocławia, a trzecim z Dolnego Śląska (po Kościele Pokoju w Świdnicy i Kościele Pokoju w Jaworze). 


Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej (RCTB) jest nowym miejscem organizacji spotkań o dużej kubaturze i najwyższej jakości usług, które powstało w historycznym pawilonie Restauracji Tarasowej, który bezpośrednio przylega do Hali Stulecia. Wzniesiony w 1913 roku budynek został zmodernizowany i rozbudowany. RCTB może pomieścić 3 tysiące osób. Obiekt dysponuje najwyższej jakości przestrzeniami do organizacji spotkań z szerokimi możliwościami adaptacji, ściśle według potrzeb konferencji o zróżnicowanej wielkości - szkoleń, wystaw i rozmaitych wydarzeń o charakterze biznesowym, kulturalnym i społecznym. Przy Hali Stulecia mieści się jedna z największych i najbardziej spektakularnych fontann w Europie. Setki wodnych strumieni tworzą ekran do wyświetlania animacji pokazów laserowych. Podczas spektakli z udziałem wody, kolorowych świateł i muzyki, Wrocławska Fontanna zamienia się w teatr wodny dla wszystkich odwiedzających kompleks Hali Stulecia. Wrocławska Fontanna została uroczyście otwarta 4 czerwca 2009 r.  z okazji dwudziestej rocznicy pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce, do tej pory odwiedziło ją około 1,5 miliona gości z kraju i zagranicy.

Oficjalna strona Hali Stulecia http://www.halastulecia.pl/


Patroni medialni
Medycyna Praktyczna
Terapia
Fakty medyczne
Lekarz
Służba Zdrowia
Puls medycyny
Via medica
Medical Tribune
MEDtube
Termedia
Kardiolog.pl
Gazeta Lekarska
Świat lekarza
MediPage
Klinika leczenia żylaków Venamed
Wydawnictwo Cornetis
Medical Online
Medicalnet.pl
Lekarz Kontraktowy
Nowoczesna klinika
Inżyneria Biomedyczna