Recepcja Inauguracja Wykłady Wystawa Tereny kongresowe

Atrakcje turystyczne

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu naszym zdaniem najciekawsze obiekty turystyczne we Wrocławiu. Mamy nadzieję iż przy okazji pobytu podczas Kongresu uda się Państwu odwiedzić przynajmniej niektóre z nich. Serdecznie polecamy:


Ostrów Tumski

Najstarsza część miasta z dominującą w jego panoramie katedrą - budowlą gotycką z XIII i XIV wieku, w 1992 roku wyposażoną w nowe hełmy. Na uwagę zasługuje również piętrowy, halowy kościół  św. Krzyża ufundowany w 1288 roku przez księcia Henryka IV Probusa, uchodzący za jedno z efektowniejszych dzieł gotyku na Śląsku. Wymienione kościoły z kilkunastoma innymi stanowią wyjątkowy na skalę europejską zestaw budowli o charakterystycznych konstrukcjach gotyckich.


Katedra

Najcenniejszy zabytek sakralnej architektury Wrocławia. Obecna, gotycka budowla, poprzedzona została przez trzy wcześniejsze. Pierwsza pochodziła z lat ok. 983-988. Druga, wzniesiona z kamienia polnego spajanego gliną związana była z utworzeniem w roku 1000 biskupstwa. Trzeci kościół był romańską bazyliką wzniesioną z dużych ciosów skrystalizowanego wapienia. Z jej reprezentacyjnego portalu zachowały się szczątki figury Jana Chrzciciela, przechowywane w Muzeum Archidiecezjalnym. Budowa gotyckiej katedry zaczęła się w 1244 roku. Prezbiterium, od którego zaczęto ją wznosić, było pierwszą w pełni gotycką budowlą we Wrocławiu. Budowla uległa straszliwym zniszczeniom w okresie II wojny światowej. Radzieckie bombardowania w Poniedziałek Wielkanocny 1945 roku doszczętnie zniszczyły sklepienia prezbiterium, nawy Głównej i częściowo naw bocznych.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Archikatedra_Św._Jana_Chrzciciela_we_Wrocławiu

http://www.wroclaw.ivc.pl/zabytki/katedra/index.html


Kościół św. Krzyża

Jeden z nielicznych w Europie gotyckich kościołów dwupoziomowych. Piękna, bogato rozczłonkowana bryła kościoła i skomplikowane, dziewięciopolowe sklepienia naw bocznych górnego kościoła czynią z niego perłę architektury gotyckiej. W prezbiterium górnego kościoła znajdował się niegdyś nagrobek fundatora, księcia Henryka IV Prawego (obecnie we wrocławskim Muzeum Narodowym), najwspanialszy przykład kompozycji nagrobnej z okresu średniowiecza. W latach 1502-1538 scholastykiem kolegiaty świętokrzyskiej był Mikołaj Kopernik.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolegiata_Świętego_Krzyża_i_Św._Bartłomieja_we_Wrocławiu


Ratusz

Późnogotycki Ratusz, jeden z najpiękniejszych w Europie, jest Perłą wrocławskich zabytków,. Powstanie pierwszego Ratusza związane było z lokacją Wrocławia w 1261 r. na prawie magdeburskim. Powstały u schyłku XIII w. Ratusz był parterowym budynkiem, z piwnicami i dostawioną od zachodu wieżą. O ostatecznym kształcie budynku zdecydowała przebudowa z lat ok. 1470-1510. Swymi termami budowla przypomina zarówno kościół jak i książęcy zamek, wyrażając w ten sposób przekonania swych użytkowników o rozległości ich władzy. Bogata dekoracja rzeźbiarska zewnętrznych elewacji jest pewną zapowiedzią reprezentacyjnych wnętrz. W przyziemiu są to: olbrzymia Hala Mieszczańska, Sala Sądowa, Kancelaria i Izba Rady oraz Kancelaria i Izba Wójta. Znaczną część piętra zajmuje trójnawowa Wielka Sala, której sklepienie ozdobione jest 161 rzeźbionymi zwornikami. Jej dekoracja miała zadanie obrazować polityczną potęgę miasta. Do Wielkiej Sali przylegają pomieszczenia wykuszy i kaplica, zaś częścią tego piętra są ponadto pomieszczenia Kancelarii i Izby Ławy, Skarbiec oraz Izba Seniora. Dawny Ratusz jest obecnie siedzibą Muzeum Historycznego Miasta Wrocławia i wszystkie wymienione pomieszczenia udostępnione są do zwiedzania.

http://www.muzeum.miejskie.wroclaw.pl

http://www.mmw.pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Ratusz_we_Wrocławiu


Aula Leopoldina

Położony nad Odrą barokowy budynek Uniwersytetu stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych akcentów krajobrazu Wrocławia. Natomiast pomieszczona w nim Aula Leopoldina jest najpiękniejszym i najchętniej zwiedzanym wnętrzem budowli zabytkowej. Posągi trzech cesarzy, dobroczyńców uniwersytetu, malowidło na sklepieniu sławiące mądrość bożą i stanowiące jej owoc - mądrość ziemską, umieszczone w ościeżach portrety sławnych mężów i uczonych skomponowane zostały w Auli Leopoldyńskiej w doskonałą logiczną i artystyczną jedność. Ciekawostką jest stworzenie iluzji wydłużenia sali i podwyższenia jej sufitu.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Aula_Leopoldina


Panorama Racławicka

Panorama Racławicka we Wrocławiu to jedno z niewielu miejsc na świecie, gdzie podziwiać można relikt XIX-wiecznej kultury masowej. Wielkie malowidło Jana Styki i Wojciecha Kossaka, przedstawiające zwycięstwo wojsk polskich pod dowództwem Tadeusza Kościuszki nad wojskiem rosyjskim, o wymiarach 15 m x 114 m, dzięki zespoleniu szczególnych zabiegów malarskich (specjalna perspektywa) i technicznych (oświetlenie, sztuczny teren, kręte, zaciemnione podejście) „przenosi” widza w inną rzeczywistość i inny czas. Panorama Racławicka to pierwsze i jedyne zachowane do dziś polskie dzieło tego rodzaju.


http://www.panoramaraclawicka.pl

http://pl.wikipedia.org/wiki/Panorama_Racławicka


Więcej informacji nt. atrakcji turystycznych Wrocławia znajdą Państwo na stronie miasta


Patroni medialni
Medycyna Praktyczna
Terapia
Fakty medyczne
Lekarz
Służba Zdrowia
Puls medycyny
Via medica
Medical Tribune
MEDtube
Termedia
Kardiolog.pl
Gazeta Lekarska
Świat lekarza
MediPage
Klinika leczenia żylaków Venamed
Wydawnictwo Cornetis
Medical Online
Medicalnet.pl
Lekarz Kontraktowy
Nowoczesna klinika
Inżyneria Biomedyczna